Skip to main navigation.

Standing Committees



Public Relations   
Maxine Rognlien, director, Verendrye Electric Cooperative - Chair  
Jeff Triebold, director, Cass County Electric Cooperative  
Lynn Jacobson, director, Burke-Divide Electric Cooperative  
David Sigloh, director, Upper Missouri G&T Electric Cooperative   
Paul Fitterer, manager, Capital Electric Cooperative  
Jeanette Hoff, director, Reservation Telephone Cooperative  
Travis Kupper, co-manager Innovative Energy Alliance Cooperative   
Mylo Einarson, manager, Nodak Electric Cooperative  
   
RE&T Development  
Connie Bitz, director, Dakota Valley Electric Cooperative - Chair  
Joe Morley, director, Great River Energy Cooperative  
Owen Goeser, director, Cavalier Electric Cooperative   
Deon Vilhauer, director, Capital Electric Cooperative  
Troy Presser, director, Basin Electric Power Cooperative  
Charles Reisen, manager, Cavalier Electric Cooperative  
Jerry King, manager, Burke-Divide Electric Cooperative  
Wayne Martian, manager, North Central Electric Cooperative  
Telephone Representatives  
Paula Anderson, Consolidated Telecommunications  
Elda Titus, director, Northwest Communications Cooperative  
Gerald Henry, director, SRT Communications Cooperative  
Lori Dahl, director, Polar Communications  
Doug Kalianoff, NDATC  
Shane Hart, Reservation Telephone Cooperative  
Gary Heintz, Dakota Central  
   
Professional Development  
Randy Simon, director, Northern Plains Electric Cooperative - Chair  
David O'Connell, director, North Central Electric Cooperative   
Jean Brandt, director, Central Power Electric Cooperative  
Rod Stockdill, director, McLean Electric Cooperative   
David Kent, director, Nodak Electric Cooperative  
Lauren Klewin, director, Slope Electric Cooperative  
Marshal Albright, manager, Cass County Electric Cooperative  
Don Franklund, co-manager Innovative Energy Alliance Cooperative   
Randy Hauck, manager, Verendrye Electric Cooperative  
   
REPAC  
Don Skjervheim , director, Minnkota Power Cooperative  
Connie Bitz, director, Dakota Valley Electric Cooperative   
Randy Simon, director, Northern Plains Electric Cooperative   
Chad Harrison, director, Mor-Gran-Sou Electric   
Carmen Essig, director, KEM Electric Cooperative   
Bob Grant, director, Mountrail-Williams Electric Cooperative  
Cindy Shattuck, credit manager, Verendrye Electric Cooperative  
Ron Lipp, Capital Electric Cooperative, employee representative  
Marshal Albright, manager, Cass County Electirc Cooperative  
Zachary Smith, sec.-treas., ex-officio, NDAREC  
Josh Kramer, ex-officio, NDAREC, general manager  
   
Safety Services   
Roger Kudrna, director, Roughrider Electric Cooperative - Chair  
Tim Wasem, director, McKenzie Electric Cooperative   
Jason Bentz, operations manager, Roughrider Electric Cooperative  
Martin Dahl, manager, McLean Electric Cooperative  
Dale Haugen, manager, Mountrail-Williams Electric Cooperative  
Bruce Garber, manager, Norther Plains Electric Co-op & Dakota Valley Electric Co-op  
Randy Hauck, manager, Verendrye Electric Cooperative  
Craig Rysavy, operations, DVEC and NPEC  
Keith Thelen, operations, McLean  
Powered by Touchstone Energy Cooperatives Logo